Burgundi marhapecsenye

Burgundi marhapecsenye

Az egyik legjobb vendégváró étel. Ha előkészítjük és bedobjuk a sütőbe, akkor nyugodtan tudunk beszélgetni. Nem kell őrizni, elég néha rákukkantani. Ráadásul isteni illatok terjengenek a lakásban tőle 🙂

Hozzávalók:

2 kg marhalábszár kockákra vágva (zsírtól, inaktól megtisztítva)
20 dkg húsos szalonna kockákra vágva
3/4 l száraz vörösbor
3 db répa
1/2 zellergumó
1/2 cékla (elhagyható)
1 fej fokhagyma fokhagymanyomón áttörve
3 maréknyi apróbb csiperkegomba
3 maréknyi gyöngyhagyma (vagy apróbb vöröshagyma, sonkahagyma)
4 ek paradicsomsűrítmény
2 ek cukor
1 nagy fej vöröshagyma apróra kockázva
1 tk kakukkfű, 1 tk bors, 3 szem borókabogyó, 4 db babérlevél, 1 csokor petrezselyem
ízlés szerint só

Borredukciót készítünk. A bort feltesszük forrni az aprított vöröshagymával, cukorral, fokhagymával, babérlevéllel, borókabogyóval, kakukkfűvel és petrezselyemmel. Kb fél óráig forraljuk, míg besűrűsödik (kb a fele lesz). Leszűrjük, majd belekeverjük a paradicsompürét is.

Amíg a redukció készül, felvágjuk a zöldségeket. A répát, zellert, céklát egyforma kockákra vágjuk. Az apróbb gombát és gyöngyhagymát csak megmossuk/pucoljuk és egészben hagyjuk. Tetős pecsenyesütő cseréptálba ( vagy alufóliával fedett tepsibe) szórjuk alulra a kockázott szalonnát, rá a zöldségeket.

A húst egy serpenyőben kevés zsiradékon hirtelen megpirítjuk. Ha kapott egy kis kérget, akkor a zöldségekre szedjük ezt is. Megszórjuk egy pici borssal, kakukkfűvel és ráöntjük a borredukciót. (Előre ne sózzuk meg, így könnyebben puhul a hús.) Lefedve, alacsonyabb hőfokon (150 fok) 2-4 órát sütjük, míg a hús megpuhul. Ha már puhul – kb félidőben – ízlés szerint meg lehet sózni. Ha teljesen puha a hús, levesszük a tetőt (alufóliát) és pár perc alatt megpirítjuk a tetejét.

Nálam elég sok folyadék állt meg a pecsenye alatt, így mikor kész lett, leöntöttem. Feltettem forrni és ízlés szerint még kissé utánfűszereztem (kakukkfű, bors, fokhagyma, paradicsompüré), majd egy pici (1-2 tk) balzsamecettel frissítettem az ízén és 1 csapott ek vízzel elkevert liszttel kissé besűrítettem. Ezt a pecsenyelét tálalás előtt újra visszaöntöttem a tepsiben lévő pecsenyére.

Főtt burgonyával és savanyított gyöngyhagymával tálaltam, de a sok zöldség miatt krumpli nélkül is fogyasztható. 🙂

 

 

No Comments

Leave a Reply