Fitt növényi sajt zöldborsos kesudió kéregben

Fitt növényi sajt zöldborsos kesudió kéregben

Növényi sajt. Tejmentes, tojásmentes. 

Az íze szerintem nem olyan, mint az eredeti sajté (mondjuk ez nem lepett meg :P), viszont a macisajt ízét és állagát egész jól visszaadja. Mégpedig a darált kesudió és az inaktív élesztőpehely miatt. E kettő egyébként együtt ledarálva vegán parmezánként is használható. Ez viszont valóban tök finom, én szívesen megszóróm vele a tésztám, salátám.

Tipp: az inaktív élesztőpehelyből többféle létezik. Érdemes kitapasztalni melyik a jobb, vagy a boltban kimondottan olyat kérni, ami édeskésebb, jó sajtos ízű. Ezt aztán salátaöntetekbe és szószokba is tehetjük, hogy finom sajtízt érjünk el vele.

Hozzávalók:

1 csésze (2 dl-es) főtt cukkini püré (héját levágjuk, kockázzuk, enyhén sós vízben megpároljuk, lecsepegtetjük és leturmixoljuk)
1/2 csésze kesudió (ha ízlik, lehet több is, mondjuk 1 csésze 🙂 )
1 doboz (165 ml) csökkentett zsírtartalmú kókusztej
1 tk só (vagy ízlés szerint)
csipet fokhagyma por, bors
1/3 csésze élesztőpehely
1 tk citromlé
6 tk zselatin por + 1 dl langyos víz (aki nincs megbékülve vele vagy nem fogyasztja, az agar agarral is zselésítheti, az még jobb is 🙂 )
kéreghez:
kevés durvára tört kesudió, durvára tört zöldborssal

A cukkini helyett más zöldséget is használhatunk (pl. édesburgonya, karfiol), én azért ajánlom a cukkinit, mert ennek nagyon semleges az íze.

A kesudiót minimum fél órára beáztatjuk a kókusztejbe, hogy puhuljon. Ezután az összes hozzávalót (a zselatin és víz kivételével) turmixépbe tesszük és teljesen krémesre turmixoljuk.
A zselatint elkeverjük a langyos vízzel. Feltesszük forrni és folyamatos kevergetés közben addig forraljuk, míg a szemcsék feloldódnak. Ekkor levesszük a tűzről és hagyjuk langyosra hűlni, majd beleöntjük a sajtmasszába és a turmixszal beleturmixoljuk, hogy jól elkeveredjen.

Tipp:
– ennyi zselatinnal a képen látható, szeletelhető, de krémes, macisajt állagú sajtot kapunk. Ha keményebbre szeretnénk, akkor lehet bele tenni jóval több zselatint.
– mindenképp olvassuk ez a zselatin csomagolásán szereplő utasításokat, egyrészt mert ott leírják, hogy az adott zselatinból mennyi mennyiségű folyadékhoz mennyit kell adni, másrészt mert van olyan zselatin, amit nem ajánlott forralni, csak melegíteni kell

A sajtot kisméretű, alaposan kiolajozott dobozkába öntjük. Én egy nagyméretű tejfölös vödröt használtam erre a célra, aminek az alja egy jó nagy tenyérnyi körlap. Hűtőbe tesszük, míg megdermed. Én 1 éjszakát hagytam a hűtőben, így tökéletes lett. Másnap óvatosan kivettem a dobozból és az összetört kesudió-zöldbors keverékbe forgattam.

No Comments

Leave a Reply