Sajtfondü

A mostani hideg estékhez nagyon jó kis meleg vacsora. Filmezéshez, vendégváráshoz, baráti beszélgetéshez, iszogatáshoz is való étel.  Többféle sajtból készíthetjük, tetszés szerinti ízesítéssel. Mártogatni is készíthetünk többféle ételkockát mellé, így mindenki választhat az ízlésének megfelelőt.

Hozzávalók (2 személyre):

20 dkg sajt
1 dl fehérbor
1 tk cseresznyepálinka (elhagyható)
tej vagy tejszín
ízlés szerint só, bors
csipet szerecsendió
1/4 teavaj
4 gerezd fokhagyma fokhagymanyomón áttörve

ha sűríteni kell:
1 ek étkezési keményítő 3 ek vízzel elkeverve vagy
1-2 tojás sárgája

+ ha szeretjük, ízesíteni tetszés szerint bármi, pl:
snidling, petrezselyem, kakukkfű, bazsalikom, rozmaring, chili, jalapeno, citrom, paradicsomszósz, pesto, majonéz, dijoni mustár, bacon

mártogatni:
kenyérkockák, kifli szeletek, alma, répa -, uborka karikák, szőlőszemek, dió, koktélparadicsom, sonka stb.

Sajtból olyat válasszunk, ami meleg hatására könnyen olvad. Készíthető trappistából, goudaból, ementáliból, camembertből, füstölt sajtból stb. de akár fetából is lehet zsírszegény, mediterrán, oreganos ízesítésűt készíteni. A lényeg, hogy tapasztaljuk ki, melyik az, ami nem áll össze, nem lesz gumis, ha felolvad, hanem szépen krémesre olvad. Ha valaki tutira akar menni, akkor csalhat és használhat ömlesztett sajtot, tömlős krémsajtot (pl medvesajt) is.

A mártogatni szánt falatkákat előre készítsük el, hogy ne a friss fondü elkészülte után kelljen vele bajlódni. Vágjunk fel tetszés szerint egy tálcára zöldségeket, kenyeret, gyümölcsöket. A kenyeret érdemes úgy felkockázni, hogy mindegyik darabon legyen egy kis héj is, mert ebbe könnyebb beleszúrni a kis villákat úgy, hogy ne essen le. Akár meg is piríthatjuk előtte egy serpenyőben, kis olívaolajjal meglocsolva, sózva, borsozva.

Elkészítéshez a sajtot lereszeljük és (akár 1-2 órára előre) beáztatjuk tejbe. Épp csak annyi tej legyen rajta, ami tömören belenyomkodva a reszelt sajtot ellepi. A bort egy lábasban feltesszük a tűzre. Ha forr, hozzáöntjük a tejes sajtot, pálinkát és a fűszereket. Lassú tűzön folyamatosan kevergetve addig főzzük, míg a sajt felolvad és elkeveredik. Ha hígnak találjuk, akkor keverjünk hozzá étkezési keményítőt, vagy főzzük bele 1-2 tojás kikevert sárgáját. Ha pedig túl sűrű lenne, mehet hozzá egy pici tej. Ha megfelelőnek találjuk az állagát, hozzáadjuk a vajat és fokhagymát, majd addig kevergetjük míg ez is felolvad benne.
A fent felsorolt ízesítésekben is érdemes kipróbálni!
Ha kész, a fondükészlet tálkájába öntjük, hogy folyamatosan melegen tartsa.

Sajtfondü mellé célszerű bort inni vagy meleg teát. Hideg italok nem igazán passzolnak hozzá, és nem is esnek túl jól. Sőt, jó kis gyomorfájást is okozhatnak, ha a gyomrunkban meleg sajtra hideg folyadék kerül és az újra megkeményedik.

A fondüzésnek is megvan a maga etikettje, íratlan szabályai, pl:
– A falatkát belemártjuk a sajtba, majd kis ideig az edényke fölött tartjuk. Egyrészt, hogy ne csöpögtessük végig az asztalon, másrészt mert így van ideje kihűlni és nem égeti meg a szánkat.
– A falatkát, kenyeret nem ejtjük bele a közös tálba. Ha mégis, akkor érdemes azonnal kihalászni, hogy ne olvadjon bele a többi sajtba. + Szokás, hogy aki beleejti az fizeti a következő kör italt. 🙂
– A fondü villát nem illik nyalogatni sem…a falatot úgy szokták lehúzni a villáról, hogy ne nagyon érjen a szánkhoz, hiszen utána azzal a villával újra belenyúlunk a közös tálkába.

Jó fondüzést a hideg estékre és baráti/családi beszélgetésekhez! 🙂

No Comments

Leave a Reply