Szénhidrátcsökkentett házitészta

Szénhidrátcsökkentett házitészta

Imádom a tésztát, de nagyon ritkán eszem (diéta miatt). Emiatt már régóta kísérletezem, hogy milyen tésztát lehetne gyúrni házilag, ami egészséges alapanyagokból készül, szénhidrátcsökkentett és esetleg az emésztésnek is jót tesz. Így született ez a tészta.

Az íze is meglepően jó, körülbelül olyan, mint a teljes kiőrlésű tésztáké. A hozzávalókból kb 250g főtt tészta készíthető, ami egy tányérnyi. Ha köretként eszem, akkor ez nekem 2 adag.

Hozzávalók:

0,5 dl langyos víz
1 tojás
nagy csipet só
1 ek olívaolaj (vagy olvasztott kókuszzsír)
10 g (~ 2,5 ek) darált útifűmaghéj (kávédarálóban ledaráltam)
20 g (~ 5 ek) lenmag pehely (kávédarálóban ledaráltam ezt a fajta lenmagot)
kb 40 g (~ 8 ek) világos rozsliszt (más liszttel is működhet. Kókuszliszttel nem, szétfő!)

A  tojást a vízzel, olajjal és sóval elkeverve alaposan felverjük villával. Hozzáadjuk az útifűmaghéjat és azonnal csomómentesre keverjük (hamar bezselésedik és ha nem keverjük eléggé, akkor csomós lesz). Ha jól elkevertük, akkor állni hagyjuk 5-10 percre. Ezalatt teljesen kocsonyás állagot vesz fel.
Tipp: – Ne hagyjuk túl sok ideig se állni, mert akkor szinte teljesen megszilárdul. Az a jó, ha még villával valamennyire keverhető, pont mint a kocsonya.
Hozzákeverjük villával a lenmag pelyhet, majd evőkanalanként adagolva a rozslisztet is. Annyi lisztet adunk hozzá, hogy összeálljon és kézzel gombóccá tudjuk gyúrni (a tojás méretétől függően ez lehet kicsit több is, mint 40g). Egy puha, ruganyos, nyújtható tésztát kell kapnunk.
Tipp: – Ha nagyon ragadna a kezünkhöz, picit olajjozzuk meg a tenyerünket!

Lisztezett gyúródeszkán olyan vékonyra nyújtjuk, amilyenre csak tudjuk és pizzavágóval vagy derelyevágóval csíkokra vágjuk. Forró, de nem lobogó, sós vízben főzzük. Szinte azonnal feljön a víz tetejére és kész is! Érdemes rögtön egy tál hideg vízbe kiszedni és onnan leszűrni, így nem puhul tovább és nem is ragad össze.

Tipp:
– Egyszerre többet is lehet gyúrni és megszárítani a normál házitésztánál szokásos módszerrel. A hosszú csíkokra vágott tésztát nehezebb kezelni, ezt fellógatni célszerű. Ha viszont kisebbre vágjuk vagy apró levestésztának, akkor szerintem liszttel meghintve és egy nagy abroszra egy rétegben kiterítve is megszárad. Nekem úgy tűnt, hogy az utifűmaghéjnak köszönhetően gyorsabban is szárad, mint a normál tészta.
– Ha valakinek nincs kedve a szárítással pepecselni, akkor a főtt tésztát le is fagyaszthatja (pár hónapig eláll így). Ekkor arra kell figyelni, hogy nem szabad szétfőzni. Tényleg szinte azonnal ki kell szedni…amint beledobtuk és feljött. Majd hideg vízbe szedve lehűteni. Zacskókban érdemes fagyasztani, lehetőleg lazán, lapos rétegbe igazítva. Így egyrészt tudunk letörni belőle egy darabot, ami épp kell (ha nem kell egy egész zacskónyi), másrészt ha kivesszük a fagyasztóból és forró vízbe dobjuk, akkor nem mállik szét, át tudja járni a víz. Így szinte egy perc alatt kiengedhető, felmelegíthető.

Az egész (250g) főtt tésztában kb 30g CH van. Ugyanennyi normál főtt tésztában kb 77g CH. 🙂
Útifű és lenmag tartalma miatt nem árt sok folyadékot inni rá (sőt KELL!), hogy ki tudja fejteni jótékony hatását!

A lenmagról infók itt.

Az útifűről infók itt.

No Comments

Leave a Reply