3D Angry bird torta

A fekete erdő mérges madara. 🙂 3D-s fondant bevonatos fekete erdő torta.

Hozzávalók:

1 adag pillecukor fondant, 4 részre osztva, színezve:
kb 1 baracknyi fehér (szeme, begye)
kb 1 diónyi fekete vagy barna (szemöldök, pupilla, farka)
kb 1 diónyi sárga (csőre)
maradék nagy adag piros (teste, bóbitája)

tortalap (brownie tésztából):
75 g natúr kakaópor (1 csomag)
2 ek meleg víz
5 dkg porcukor
15 dkg margarin
30 dkg kristálycukor
15 dkg liszt
6 tojás
1 dl étolaj
1 vanília aroma
(ha puhább, lazább tortalapot szeretnél, akkor tegyél bele egy kis -1 tk- szódabikarbónát is)

meggyszósz (torta belsejébe):
2 csésze meggybefőtt (levével együtt)
cukor ízlés szerint (ne legyen túl édes, mert a vajas krém az)
rum/rumaroma ízlés szerint
kb 3 ek étkezési keményítő 3 ek vízzel jól elkeverve

vajkrém (torta belsejébe és bevonásához):
125 g puha vaj
125 g porcukor (ha keményebbre szeretnénk, akár 2x-es mennyiség is mehet bele)
2 ek forró víz
1 vaníliás cukor

A fondant készítsük el előző este és tároljuk hűtőben.

Tortalapnak keményebb tészta kell, hogy könnyen faragható, formázható legyen és ne morzsálódjon, ázzon át a krémtől, mint a piskóta. Ezért én brownie tésztából készítettem. Bármilyen tortaformában készíthetjük, ha utána ügyesen gömbbé tudjuk faragni. De lényegesen megkönnyíthetjük a dolgunkat (és nem is pazarlunk tésztát), ha eleve 2db valamilyen félgömb alakú hőálló formában sütjük, pl jénai, inox tál, hőálló kerámiatál. Több kisebb különböző, ökölnyi madarat is készíthetünk, ha pl muffin formában, vagy félgömb alakú tojássütő formákban sütjük ki a tésztát.

A tésztához megolvasztjuk a margarint (mikróban) majd az első 4 hozzávalóval villával csomómentesre elkeverjük. Egy nagy tálban robotgéppel összekeverjük a többi hozzávalót, majd a végén hozzákeverjük a kakaós masszát is. Alaposan kivajazott, kilisztezett, félgömb alakú formába öntjük (2 részletben) és előmelegített 150 fokos sütőben kb 50 percig sütjük mindkét adagot. 50 perc után tűpróbával ellenőrizzük, hogy a közepe is megsült-e. Ha nem, még visszatesszük. (Ha sima, vékony tortalapot sütünk, akkor elég neki 30 perc, 180 fokon, de mivel edénytől függően a félgömb forma nagyon vastag lehet, így egyrészt nem tud a közepe megsülni 30 perc alatt, másrészt ha magas hőfokon sütjük, akkor a külseje megég, mire a belseje is átsül. Tehát vastag tésztánál érdemes alacsonyabb hőfokot választani és tovább sütni, többször ellenőrizve ). Ha megsült, megvárjuk míg teljesen kihűlt, különben leolvad róla a krém.

Amíg sül, elkészítjük a szószt és vajkrémet.
A meggyszószhoz az első 3 hozzávalót kevergetve felforraljuk, majd beleöntjük a vízzel elkevert keményítőt. Gyakran kevergetve megvárjuk míg teljesen besűrűsödik. Hűtőbe tesszük.
A vajkrémhez a hozzávalókat robotgéppel alaposan (5-10 perc) elkeverjük. Ezt használjuk a torta bevonásához /a fondant alá/ és a torta belsejébe is. (A belsejébe én tejszínt tettem, mert nem szeretem a tömény vajas krémet. Arra kell figyelni, hogy ha tejszínt használunk, akkor a szélekre ne kenjük ki, mert ha a fondant éri, az megpuhulhat tőle. Kívül csak vajas krém ajánlott.) Hűtőben lehűtjük.

Ha kihűlt a tortalap felvágjuk és minden réteget megtöltünk vajas krémmel és meggyszósszal. Kívülről teljesen bevonjuk vajas krémmel, a résekbe is jó alaposan belekenjük, egyenletes gömb felületet kialakítva. Ha hűtőbe tesszük, akkor hűtés után még finomíthatunk rajta és teljesen fényes fehér felületet is ki tudunk alakítani zsírpapírral csiszolgatva (én ehhez azért nem vagyok elég ügyes :)).

Hűtés után bevonjuk fondant-tal és nedves szivaccsal áttöröljük, hogy ne legyen poros. Hűtőben tároljuk.
A gömb formából készíthettek fondant bevonatos focilabda vagy földgömb tortát is.

No Comments

Leave a Reply