Aszalt paradicsom

Az aszalt paradicsom nagyon finom, de boltban megvenni nem olcsó mulatság. Viszont elkészíthetjük otthon a napon, sütőben vagy aszalógépben szárítva. 

Számítsunk rá, hogy rengeteg paradicsom kell hozzá (akinek kertje van, annak ez nem okoz gondot, sőt talán inkább örül, hogy nem kell paradicsomlé főzésbe fogni :)), hiszen a szárítás során a nagy mennyiségű víztartalmát elveszti. Kb 4 kg paradicsomból lesz fél kg aszalt paradicsom. Viszont ennek annyira erős paradicsomíze van, hogy elég szinte csak fűszerként, egy keveset apróra vágva hozzáadni az ételhez.

Elkészítés:

aszalógépben (én ezzel készítettem):
A paradicsomokat akkora darabokra vágjuk, hogy elférjenek a gépben (negyedek, hatod cikkek). A magokat, lédús közepét eltávolítjuk, sózzuk és a gépben addig aszaljuk míg megszáradnak. (kb 1 éjszaka)

napon:
Olyan időszakot válasszunk az aszaláshoz, ahol 4-5 napig biztosan dögmeleg van. 🙂 A paradicsomokat félbe vágjuk és szintén kimagozzuk, sózzuk. Tálcákra, zsírpapírra tesszük őket a héjukkal lefelé. Tűző napon szárítsuk őket, de éjszakára mindig vigyük be. Ha aggódunk a bogarak miatt, akkor vmi gézszerűen vékony anyaggal, szúnyoghálóval le is takarhatjuk.

sütőben:
A félbevágott, kimagozott, sózott paradicsomokat tegyük zsírpapírral bélelt tepsire. Alacsony hőfokon (kb 80) sokáig kell szárítani (7-10 óra). Az elkészülési ideje persze a sütő típusától is függ és attól is, hogy kisebb szeletekre, vagy nagyobbakra vágjuk fel a paradicsomot. Érdemes többször ránézni és ami már megszáradt azt előbb kiszedni.

Ha megvagyunk az aszalással tegyük tiszta befőttes üvegekbe. Tehetünk mellé ízlés szerint fokhagymát, bazsalikomot, rozmaringot,  oreganot is. Öntsük fel annyi  olajjal, hogy ellepje és keverjük ki a levegőbuborékokat. Pár napig néha rázogassuk meg, hogy a levegőbuborékok távozzanak.

Érdemes kipróbálni az ugyanilyen módszerrel aszalt pritamin paprikát, padlizsánt, cukkinit is.

Apróra vágva használhatjuk olasz ételek, pizzák, tészták, tésztasaláták ízesítéséhez, de belekeverhetjük kelt tésztákba is vagy rászórhatjuk a tetejükre (pl. focaccia, grissini). Finom paradicsompestot is készíthetünk belőle. De egyszerűen egy sajtkrémes/fetakrémes pirítós tetejére halmozva is isteni.

No Comments

Leave a Reply